Zasoutěžte si na blogu Knihánkov o dva úžasné plakáty z Hunger games! :-)

Potrhaná křídla

25. června 2014 v 13:52 | Mei-riefel |  Recenze knih

Autor: Ruta Sepetysová
Překlad: Petr Eliáš
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 296
Originální název: Out Of The Easy

Anotace: New Orleans padesátých let - zábava, saxofony, intriky i černá ruka mafie. Josie Moraineová přišla do města "velké pohody" s matkou. S matkou, která jí slibovala panenku, když bude hodná, ale nikdy si na to pak nevzpomněla, s matkou, která byla prostitutkou a milovala drahé šperky, s matkou, která se o ni neuměla a možná ani nechtěla postarat. Josie se ale dokázala postavit na vlastní nohy a má hlavu plnou snů. Dokáže si je však splnit? Dokáže se vymanit z bahna Čtvrti, které se ji snaží stáhnout dolů? A dokáže se vyrovnat s lidskými slabostmi, zradami a křivdami a poznat, kde je pravda?Josie Moraineová se musela postavit na vlastní nohy již ve svých jedenácti letech. Život se svojí matkou už nemohla nadále snášet. Zabydlela se v malém bytečku nad knihkupectvím knihkupce pana Charlieho, který se jí velmi mile ujal. Jo za nedlouho v krámku začala i pracovat.
To však nebyla její jediná práce. Každé ráno chodila uklízet do bordelu, kde prodávala svoje tělo její matka. Matka, která vůbec neskrývala svůj nezájem o vlastní dítě.
Josie ale bylo bez matky lépe, přesto ji však právě ona nejčastěji trhala její křídla. Podaří se Jo i s jejími potrhanými křídly vzlétnout a splní si své sny?

Po přečtení autorčina debutu V šedých tónech jsem očekávala podobně skvělou knihu. Nemýlila jsem se. Ruta nám hned od první stránky podává velmi slibný příběh a jak se jednou začtete, není cesty zpět. Tohle byla zase jednou ta pravá čtivá kniha.

Josie mi byla sympatická. Hlavu měla plnou snů, věděla co chce a ráda četla.
Moc jsem si oblíbila bordelmamá Willie. Neděste se! Ne kvůli tomu, co provozovala za podnik, ale proto, jaký byla člověk a co dělala pro Josie. Moc jí pomáhala a radila.
Dále tam byl šofér Cokie. To byl fajn chlapík. Vtipný, pohodový, citlivý a dokázal podat pomocnou ruku.
Patrick byl syn majitele knihkupectví, kde Josie pracovala. Stalo se z jejich kamarádství snad něco víc?
Jesse mi na začátku nebyl vůbec sympatický, postupem času jsem ho ale začala mít možná radši než Patricka. A to jeho oslovení pro Josie: ,,Hej, Motorový město." Nezapomenutelný.

Ke knize mám i pár výtek. Přišlo mi, že některé události autorka tak jako obcházela a občas se vyskytly nějaké nejasnosti. Autorka se navíc zaměřovala spíš na události a okolnosti kolem postav, než na ně samotné. Takže jsme neměli moc šanci seznámit se s nimi blíž.

Doba, ve které se příběh odehrává mě vždycky lákala. Už když se objevila v Upířích denících nebo to bylo jako téma našeho tábora. Všechny ty dámy s pěšinkou na stranu, v elegantních šatech. Ta móda! Líbilo by se mi, kdyby se tohle nosilo. Ono to všechno vypadá moc hezky, ale právě elegant šatičky si mohly většinou dovolit jen dámy s předměstí a temnou stránu této doby nám Ruta Sepetys velmi věrohodně popsala v této knize.

Závěrem mého vyjádření ke knize musím napsat, že čtení této knihy bylo velmi... Kniha měla zvláštní atmosféru. Celé to působilo tak... ze stránek knih na mě zkrátka dýchal život. Bylo to tak prosté právě jako sám život. Byli tam hodní lidé, zlí lidé, špatný vztah s matkou, což se taky někomu může stát. Josie zažívala špatné věci i dobré. Byla tam láska. Teď jsem chtěla napsat, že láska tam ale nebyla hlavním tématem knihy, ale od všeho tam bylo trochu a tyto malé životní střípky nám daly dohromady Josiin život. Daly nám Potrhaná křídla.

Doufám, že od autorky vyjde co nejdřív další kniha, protože její psaní vážně stojí za to! Přečtěte si od ní ní něco. Myslím, že vás nezklame. Bonus? Nádherné obálky obou jejích knih.

Ukázka:
Ve srovnání s mým ošuntělým zevnějškem vypadaly novější než nové boty. Zlato se třpytilo tak, že na mně působilo až nepatřičně. Vzadu na plášti hodinek bylo vyryté: Josie je 18. Willie.
Při všem, co se dělo kolem masopustu, si stejně vzpomněla, že mám narozeniny. A já před ní něco tajila a porušovala tím to, co bylo pro Willie nejdůležitější - důvěru. Ulevilo se mi, když jsem zahlédla, jak u chodníku před obchodem zastavil Cokieho taxík. Vešel do dveří s papírovou krabicí v rukou a začal zpívat a tancovat.
,,Radši bych pil vodu z louže, než bejt tebou zrazenej. Josie, holka, dneska slavíš, tak mi srdce nelámej."
Narozeninová serenáda od Cokieho, to byla taková naše tradice. Pořád mi to vhánělo červeň do tváří.

Moje hodnocení: 9,5/10


zdroje: CooBoo, kniha, obr. č. 1 můj vlastní, obr. č. 2 z google 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Sára Sára | 25. června 2014 v 21:20 | Reagovat

Pěkná recenze :-) Když tomu dáváš 9,5 bodu z 10 tak to asi opravdu stojí za přečtení, ta obálka je opravdu poutavá a zajímavá :-)

2 Štěpa Štěpa | 1. července 2014 v 10:39 | Reagovat

Tuto knihu, jsem nedávno potkala v knihovně a jako jedna z mála knih, které si chci přečíst, byla volná :-). Příště si ji určitě vypůjčím :-D.

3 Sima Sima | Web | 13. července 2014 v 23:16 | Reagovat

Pekná recenzia :) neustale naržam na tuto knihu a čoraz viac nad ňou rozmyšlam :)

4 .Putta .Putta | Web | 15. července 2014 v 17:17 | Reagovat

V šedých tónech jsem nečetla, ale čeká na mě v knihovničce... Potrhaný křídla jsem přelouskala asi před 4 dny a naprosto mě kniha překvapila. Nemyslela jsem si, že v takovémto prostředí může vzniknout docela hluboký příběh. I já jsem si hlavní hrdinku oblíbila a Cokieho jsem také měla děsně ráda. Willie si moje srdce nezískala, nevím proč, ale ani jsem jí neměla ráda. Jinak s tvým názorem i bodovým hodnocení naprosto souhlasím :) Hned další článek, co na blogu zveřejním bude právě recenze na Potrhaná křídla :D
Povedený článek! :)

5 MooX MooX | Web | 26. července 2014 v 7:42 | Reagovat

Nedávno jsem Potrhaná křídla dočetla a opravdu mě mile překvapila. Nečekala jsem, jak autorka do detailu popíše New Orleans v padesátých letech. Opravdu jsem si hezky početla. :)
Teď bych si ještě chtěla přečíst další knihu od Ruty Sepetys - V šedých tónech.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Na všechen obsah blogu se vztahují autorská práva.
Obrázky a informace ke knižním recenzím a jiným článkům jsou vždy uváděny se zdrojem.Flag Counter