Zasoutěžte si na blogu Knihánkov o dva úžasné plakáty z Hunger games! :-)

Panika

3. června 2014 v 17:52 | Mei-riefel |  Recenze knih

Autor: Lauren Oliver
Překlad: Romana Bičíková
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 312
Originální název: Panic

Anotace: Panika začala jako spousta věcí v Carpu, nudném malém městečku uprostřed ničeho - protože bylo léto a nebylo co dělat. O co v téhle hře jde? Je to prosté. Nemít strach.
Heather nejdřív ani nenapadlo, že by se do Paniky pouštěla. Nikdy by si nepomyslela, že je nebojácná a že by chtěla vyčnívat. Ale pak zjistí, že je tu něco a někdo, pro koho stojí za to bojovat, a je statečnější než kdy dřív. V sázce je příliš mnoho, ovšem výhra stojí za to, tolik peněz by jí umožnilo navždy opustit nenáviděné město a nechat starou Heather za sebou, pohřbenou v prachu.
Dodge se Paniky nikdy nebál, právě naopak. Pohání ho jeho tajemství, díky němu hladce prochází každým dalším kolem a je si sám sebou jistý. Ví, že vyhraje. Ale netuší, že není sám, kdo má tajemství. Všichni mají nějaký důvod proč hrát.
Heather a Dodgovi přinese hra nová spojenectví, překvapivá zjištění a možná i nějakou tu první lásku - a vědomí, že někdy nejvíc potřebujeme právě to, čeho se k smrti obáváme.


Panika. Hra. Záhadná hra. Hra, o které nikdo neví, jak začala nebo kdo ji vymyslel. Na zahájení Paniky šla Heather původně jen jako divačka svojí kamarádky Nat, která se rozhodla zapojit. Jenomže Heather si to na poslední chvíli rozmyslela, protože ji napadla jedna osoba, kvůli které to udělá. Během několika dní se z Paniky stalo něco mnohem víc než jen hra.
Dodge má jasný cíl. Musí v Panice vydržet až úplně do finálového kola. Aby se mohl pomstít.

Vážení,
hned na začátku vám můžu s jistotou oznámit, že tahle kniha byla prostě jízda a akcí nabitá pecka. Snad se teď netváříte divně, když jsem napsala, že to byla jízda. Ale vážně byla.

Dílo je z dvou pohledů, Heather a Dodge. Očekávala jsem, že proto bude kniha v první osobě, ale mýlila jsem se. Příběh je napsaný v třetí osobě. Zatím jsme přečetla všechny knihy od Lauren, které vyšly u nás a můžu říct, že se rozhodně nebojí experimentovat. Nedrží se psacích stereotypů, které si někteří autoři vytvářejí. Každá její kniha je vyprávěna z jiných úhlů pohledu, jsou jiného žánru, ubírají se jiným směrem.

Co se týče postav, tak v knize se objevily, dalo by se říct, čtyři hlavní postavy. Heather, Dodge, Bishop a Nat. Nejradši z těch čtyř mám Heather a Dodge.
Každá postava byla tak plná lidskosti. Nebyli to žádní vyumělkovaní superhrdinové, byli to lidi, které byste mohli běžně potkat někde na ulici. Všichni, a to i vedlejší postavy, měli svojí charakteristickou povahu, měli špatné vlastnosti, ale i ty dobré. Měli svá tajemství a každý měl z něčeho strach.
Akorát mi připadá, že se autorka nikdy moc nezaměřuje na vzhled postav. Ve všech jejich knihách mi unikalo, jakže ty postavy vlastně vypadají.

Teď k samotnému příběhu. Hlavní náplní je hra Panika, ale to není zdaleka jediná dějová linka. Od toho se odvíjí i další události, především ze strany Dodge, Heather a Bishopa. Kniha je děsně akční, po dobu čtení vás doprovází napětí a úplně na vás dýchá adrenalin. Kniha měla takový spád a tak rychle jsem ji přečetla, že už ze mě skoro celá vyprchala a mám chuť přečíst si ji teď hned znovu. Panika je nejspíš ten typ knihy, který budu číst několikrát a neomrzí mě.
Myslím, že z Paniky by byl i vynikající film. Opravdu.

Ještě bych vám mohla lehce nastínit, co že je ta Panika. Jak už jsem psala na začátku, je to hra - už se sedmiletou tradicí. Myslím, že bohatě stačí, když vám napíšu:
Za prvé - Jde o to překonat svůj strach, pokud zpanikaříte, máte hold po žížalkách.
Za druhé - Co by to bylo za hru, kdyby tam nebyla výhra? A co je tou výhrou? Peníze. Hodně peněz. A co jsou někteří lidé schopni udělat kvůli penězům? Proč sakra lidi vložili tak velkou hodnotu právě do nich?

Na závěr musím napsat, že Panika je jednoznačně nejpovedenější kniha od Lauren Oliver a po dopsání recenze ji zařadím do knihovničky mezi moje nejmilejší knihy. Málem bych zapomněla - ani konec knihy mě nezklamal, což je paráda. Je nejspíš umění napsat konec knihy a bohužel u knih L.O. mě zatím vždycky namíchnul, tedy až do teď.
Ještě musím vyzdvihnout nakladatelství CooBoo, které se ujalo knih od Lauren a Paniku krásně zpracovali. Líbí se mi, že se po většinou drží originálů, ale přesto do toho dají něco podle sebe. Kniha má takový gumový povrch, skvěle se drží, formát má akorát, název se krásně stříbrně leskne a ladí i s vnitřkem knihy. CooBoo má podle mě současně nejlepší zpracování knih a taky nejlepší knihy vydává.

Ukázka: Během sedmi let Paniky došlo ke třem úmrtím - ke čtyřem, pokud počítáte Tommyho O'Haru, který se hned po tom, co mu padla červená, zastřelil tou druhou věcí, co si za svoji výhru koupil.
Vidíte? I vítěz paniky se něčeho bojí.

Takže, zpátky ke dni hned po maturitě, zahajovací den Paniky, den Skoku.
Vrátíme se na pláž, ale nejprve se ještě zastavíme pár hodin předtím, než se Heather postavila na okraj srázu, náhle zkamenělá hrůzou, strachem ze skoku. Trochu natočíme kameru. Ještě tam úplně nejsme. Ale skoro.

Moje hodnocení: 10/10


Na úplný konec tu máte video, kde sama autorka čte první kapitolu.
A vy mi v komentářích zanechte svůj názor na knihu, pokud jste ji četli.
Jestli ne, tak jsem vás na knihu třeba nalákala.
Rozhodně stojí za to!
zdroje: CooBoo, kniha, youtube kanál Lauren Oliver
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Venea Venea | Web | 4. června 2014 v 13:12 | Reagovat

Supr recenze. Na Paniku mám podobný názor jako ty. Je to rozhodně její nejlepší dílo (nepočítál si Chvíli před koncem). Povedená recenze!

2 Kikulka Kikulka | Web | 4. června 2014 v 15:52 | Reagovat

Na tuhle knížku jsem už slyšela poměrně dost rozporuplných názorů, zaroveň však všichni pěli ódu na autorku, ale bohužel jsem od ní ještě nic nečetla. I když už mi hodnou chvíli na poličce odpočívá Delirium, zatím na něj nebyl čas. Možná už nastala ta chvíle začít číst :D

3 Mei-riefel Mei-riefel | Web | 4. června 2014 v 16:12 | Reagovat

[2]: Delirium už rozhodně nenech odpočívat!  Sice tu  vychvaluju Paniku, ALE Delirium je taky skvělé. Chystám si ho přečíst znovu a jak si tak matně vzpomínám, myslím že je srovnatelně dobré s Panikou. :)

4 one-direction-ff-stories one-direction-ff-stories | 5. června 2014 v 20:41 | Reagovat

Dneska si kámoška půjčila tuhle knížku, a zní velice zajímavě :3♥

5 Sára Sára | 6. června 2014 v 12:52 | Reagovat

100% si ji přečtu ! pěkná recenze :-)dc

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Na všechen obsah blogu se vztahují autorská práva.
Obrázky a informace ke knižním recenzím a jiným článkům jsou vždy uváděny se zdrojem.Flag Counter