Zasoutěžte si na blogu Knihánkov o dva úžasné plakáty z Hunger games! :-)

Deník Anne Frankové

22. června 2014 v 16:53 | Mei-riefel |  Recenze knih

Autor: Anne Franková
Překlad: Gustav Janouch
Nakladatelství: Státní nakladatelství dětské knihy praha 1966
Počet stran: 242
Originální název: Het Achterhuis

Anotace: Příběh Anne Frankové patří k těm nejznámějším z období holokaustu. Obětí - ať už dětských či dospělých - bylo na miliony, ale zrovna Anne se proslavila díky svému deníku, který si před odvlečením do koncentračního tábora vedla. Díky němu teď můžeme sledovat, jak dokáže válka zničit nejeden nevinný lidský život, jak totálně proměnit veselou a vždy usměvavou Anne v posmutnělou a zachmuřenou dívku s nejasným pohledem na svět i společnost, která bude mít už navždy ve tváři vepsaný výraz předčasně dospělého člověka. Člověka, kterého právě válka donutila dospět.Anne Franková byla mladá židovská dívka žijící v době druhé světové války. Společně s rodinou uprchla před nacismem z Německa do Holandska, přesněji do Amsterdamu. Během druhé světové války se však začala zvyšovat pronásledovanost Židů a všichni byli opět v nebezpečí. Rodina se v červenci 1942 ukryla v tajném zadním traktu kancelářské budovy Annina otce Otto Franka. Později se k nim přidala další tříčlenná rodina - Van Daanových a za nedlouho i zubař pan Dussel.

Už je to zpátky tak dva nebo tři roky, když jsem si k Vánocům přála Deník Anne Frankové. Tenkrát mi ho nikdo nenadělil a pak už jsem se k němu nedostala. Tedy až na podzim 2013, kdy jsem si ho konečně zarezervovala v knihovně a někdy v únoru tohoto roku na mě konečně přišla řada.

Dílo napsala přímo Anne Franková. Avšak v tu dobu to byl její deník, který dostala ke svým třináctým narozeninám a až po válce deník publikoval její otec jako knihu. Zápisky psala od 12. června 1942 až do 1. srpna 1944.

Knihu jsem začala číst teprve tenhle měsíc. Na začátku jsem se tím spíš prokousávala, ale časem jsem se do četby opravdu položila. Anne ve svém deníku popisuje těžký život v zadním traktu. (Pořád bylo lepší žít v ukrytí zadního traktu, než se dostat do rukou nacistům.) Za dva roky skrývání museli být všichni skoro neustále potichu, nemohli se ani pořádně zasmát a za tu dobu nebyli vůbec venku na čerstvém vzduchu.

Nejzajímavějším čtením bylo, jak čtenář po dobu čtení sleduje Annin duševní vývoj. Na začátku to byla dívka plná života a takovou tvář se snažila udržovat po celou dobu pobytu v zadním traktu, i když uvnitř jejího nitra se odehrávaly bouřlivé souboje. Anne byla zrovna ve věku puberty, proto nechyběla ani láska, kterou chovala k jedinému chlapci v jejím věku - k Petrovi van Daanovi. Její vztah s Petrem se nezamlouval jejímu tatínkovi. Měl pocit, že by spolu takový vztah neměli mít. Asi ho napadlo, že kdyby mohli žít svobodně mimo trakt, tak by k jejich vztahu nikdy nedošlo.
Anne neměla moc dobrý vztah s matkou. Celkově si připadala velmi opuštěná a proto nacházela útěchu v psaní deníku. Všechny zápisky byly směřované na její "přítelkyni" Kitty, kterou si vymyslela.
Anne chtěla být spisovatelkou a v knize najdeme i některé její povídky. Právě svůj deník chtěla v budoucnu použít jako podklad pro svoji knihu o životě v zadním traktu. Tento sen se jí sice splnil, ale bohužel ho nemohla zrealizovat sama.

Bylo ubíjející číst o Anniných snech a představách budoucnosti, když jsem věděla jak dopadne. Nebudu považovat jako SPOILER, když napíšu, že skončila v koncentračním táboře. To jste si přečetli už v anotaci.
Myslela jsem, že konec obrečím, ale ne...
Víte, ono v samotných zápiscích nebylo nic krutého přímo z války. Bylo to zase z jiného úhlu, než je například V šedých tónech nebo Měděný jezdec. Nebylo to přímo z válečného prostředí.
Nejhorší je, že všech osm lidí někdo udal. Chápete to? Udal. Z toho se mi teď derou slzy do očí. Jak to sakra mohl někdo udělat?! Co z toho měl?! Co ho k tomu vedlo? Do dnes se ani neví, kdo to byl...

Tento životní příběh mě pohltil. Na internetu si vyhledávám různé zajímavosti a určitě bych se chtěla podívat do muzea Anne Frankové. Muzeum bylo vytvořené přímo v domě, kde se všichni schovávali.


Ukázka:

Pondělí 3.dubna 1944

Milá Kitty!

Docela proti svému zvyku chci ti ještě jednou podrobně napsat o jídle, neboť jídlo se stalo nejen v zadním traktu, nýbrž v celém Nizozemí, v Evropě a vlastně všude jednou z nejobtížnějších záležitostí.
Za těch jedena dvacet měsíců, co jsme tady, zažili jsme už množství různých ,,jídlových period". Co to znamená, hned uslyšíš. ,,Jídlovou periodou" rozumíme periodu, kdy není k jídlu nic jiného než určitý pokrm a stále tentýž druh zeleniny. Po jistou dobu jsme měli denně štěrbák někdy s pískem, někdy bez písku, někdy také míchaný s bramborami nebo každé zvlášť, nebo upečený v ohnivzdorné formě. Pak to byl špenát, po něm kedlubny, černý kořen, okurky, rajčata, kyselé zelí atd. atd. - podle ročního období. Jistě to není nic příjemného, jíst každé poledne a každý večer kyselé zelí, ale děláš to, když máš hlad.


Hodnocení: bez hodnocení

zdroje: databazeknih.cz, http://cs.wikipedia.org/wiki/Anne_Frankov%C3%A1, google obrázky, kniha

doporučuji: http://annefrank.org/

zajímavosti: Když si Anne zapisovala něco o lidech v traktu nebo o spolupracovnících otce, kteří jim pomáhali se skrýváním, většině z nich pozměnila příjmení a někdy i křestní jméno.
Na knihu se objevilo mnoho spekulací a knih o tom, že celý deník je podvrh. Soudem byla pravost deníku potvrzena.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Venea Venea | Web | 22. června 2014 v 17:16 | Reagovat

Hezká recenze, ale hlavně se mi líbí to nové záhlaví :-) Chvilku jsem si myslela, že ses přesunula na blogspot O.o :-D

2 Sára Sára | 22. června 2014 v 17:51 | Reagovat

Pěkná recenze :-) Mně se taky moc líbí tvé nové záhlaví :-)

3 Mei-riefel Mei-riefel | Web | 22. června 2014 v 18:38 | Reagovat

[1]:
Díky holky! :-)
[2]:

4 elfey-non elfey-non | Web | 24. června 2014 v 15:19 | Reagovat

Skvělá recenze. Docela mám chuť po jejím přečtení si tu knížku přečíst. Jinak hezký nový vzhled blogu :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Na všechen obsah blogu se vztahují autorská práva.
Obrázky a informace ke knižním recenzím a jiným článkům jsou vždy uváděny se zdrojem.Flag Counter