Zasoutěžte si na blogu Knihánkov o dva úžasné plakáty z Hunger games! :-)

Divergence

8. dubna 2014 v 16:45 | Mei-riefel |  Recenze knih

Autor: Veronica Roth
Překlad: Radka Kolebáčová
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 344
Originální název: Divergent

Anotace: Chicago, budoucnost. Obyvatelé města, které obklopuje jen močál a obepíná ostnatý drát, jsou rozděleni do pěti frakcí. Beatrice je čerstvých šestnáct a přišel čas vybrat, do které frakce chce patřit, které ctnosti se chce na celý život odevzdat. Překvapivé rozhodnutí jí do cesty přivede osudového kluka - úchvatného, ale taky trochu nesnesitelného. Beatrice zjišťuje, že ve společnosti, která se jeví tak dokonalá, vzrůstá napětí a hrozící nebezpečí lze zažehnat jen jedním způsobem, který ji ale možná zničí.

První díl dystopické trilogie


JEDNA VOLBA

ROZHODNE O TVÝCH PŘÁTELÍCH

Divergence. Kniha, kterou jsem zkusila číst minulý rok a nezačetla jsem se do ní. Kniha, kterou jsem minulý týden začala číst znovu. Kniha, která mě dostala.

Příběh se odehrává v budoucnosti. V Chicagu. Obyvatelé jsou rozděleny do pěti frakcí. V šestnácti letech musíte na Obřad volby, kde rozhodnete o svém budoucím životě. Buď zůstanete ve vaší rodné frakci a nebo si vyberete jinou.

Půjdete do Odevzdaných, kde na sebe rovnou můžete zapomenout? Budete vstřícní, ochotní a laskavý ke všem lidem kolem sebe? Musíte být především nesobečtí.

Nebo se rozhodnete pro Neohrožené? Kde vás čeká těžká práce, tvrdé boje, nebezpečná cvičení a především velká dávka adrenalinu?

A co když se rozhodnete pro Upřímné? Vaším heslem se stane ,,Co na srdci, to na jazyku."

Prahnete po stále novém přísunu informací? Máte chuť neustále namáhat svoje mozkové závity? Tak mazejte do Sečtělých.

Vidíte, že se schyluje k nějakému konfliktu? Klidně vypustíte lež za lží, jen aby se vše urovnalo?
Rádi žijete v poklidném soužití s přírodou? Mírumilovnost je tu právě pro vás.

Jenomže, co když jste nesobecký a statečný zárověň? Nebo třeba mírumilovní a zárověň prahnete po nových poznatcích?
Tak jste tak trochu jiní, odlišní, nebezbečný... Jste DIVERGENTNÍ.


JEDNA VOLBA

URČÍ TVOU VÍRU

Tris je šestnáct let a čeká ji nejprve zkouška, aby zjistila pro jakou frakci má předpoklady. Testy ale vyjdou nejednoznačné...
Testování však nemá žádný vliv na vaše rozhodnutí. Můžete si vybrat frakci, kterou chcete. Tris si proto zvolí Neohroženost.
Na základně neohrožených se jí do života připlete úchvatný kluk. Čtyřka.

Co život u nehrožených Tris přinese? Co vlastně znamená Divergence? Proč se o ní nesmí mluvit? A co se vyklube ze Čtyřky?

JEDNA VOLBA

PŘEDURČÍ TVOU ODDANOST - NAVŽDY


Sakra. Tahle kniha mě dostala! Děsím se třetího dílo. Opravdu, opravdu moc. Asi už tak od druhé strany až do konce knihy mi příběh nedovolil vydechnout. Pořád jsem byla taková napjatá až jsem z toho zadržovala dech. Po celou dobu jsem v knize hledala nevyřčené odpovědi na otázky, které mě nutily číst dál a dál. A víte co? Já se ani všehno v tomhle díle nedozvěděla..

JEDNA VOLBA TĚ ZMĚNÍ!

Postavy jsem si moc oblíbila. Především Beatris (Tris). Byla taková skutečná. A statečná. A dělala chyby jako normální člověk. Chyby, že jste ji chvílema nesnášeli. Bylo hrozně zajímavé sledovat ji, jak sváděla vnitřní boj se sebou sama. Jak se pořád k něčemu odhodlávala. Jak pak něco udělala a ani nad tím nepřemýšlela.
Čtyřka. Na mě tedy v knize nezapůsobil, jako takový ten hrdina, po kterém mi srdce zaplesá. Ale hold měl něco do sebe. Byl takovej přitažlivej.

Tím, že jsem ukázku na film viděla dřív, než jsem četla knihu, tak si obě tyto postavy představuji jako ve filmu. A vůbec mě to netrápí. K Čtyřkovi mi ten herec prostě sedí. Prostě z něj vyzařuje ta osobitost a je sexy :D Až na to, že rozhodně nevypadá na osmnáct.
A Tris si prostě nepředstavuju jako blondýnu. Nene. Sedí mi k ní ta herečka.

Ty záporné postavy autorka podala tak, že snad nejde je mít jen kapánek rád. Erick a Peter, Molly a Drew. Jak já je nemám ráda. Hlavně Ericka a Peter. Peter je prostě hnusnej podvraťák!

Kniha je skvělá, stojí za to si ji přečíst. Nehledě na úžasnou a poutavou obálku. I obálka dělá hodně! Příběh má spád. Ani chvilinku jsem se nenudila. A líbilo se mi, že konec byl takový trochu oddechový po celé knize.

I přes tohle moje chválení je tu pár malých ALE.
Postavy snad neustále o něco bubnovaly prsty. Potom smetávaly neviditelná smítka. Tohle začalo během celé knihy trochu lézt na nervy.

A asi tak mezi třičtvrtinou a koncem to bylo hrozně useknutý. Kdyby ty události Veronica Roth proložila aslespoň jednou kapitlou nepůsobilo by to na mě useknutě a honem honem konec.

Z tohoto důvodu ubírám půl bodíku. A vy se ještě mrkněte na trailer, který mě tak moc baví :-)


Ukázka: Představím si, jak se mé tělo řítí dolů, jak naráží do trubek, jak se mé údy po dopadu na dlažbu zkroutí do nepřirozených úhlů jako tělo Ritiny sestry, která nezvládla doskok na střechu. Čtyřka se mezitím rukama střídavě chytá trubek a zcela bez námahy šplhá nahoru, jako by to nebylo o nic težší než se ráno posadit v posteli. Ale je vidět, že se necítí ve své kůži, že to pro něj není přirozené - každý sval na jeho těle je napjatý. Na nic lepšího bych už ve výšce třiceti metrů nad zemí myslet nemohla.


Moje hodnocení: 9,5/10

Zdroje: kniha, google, CooBoo, youtube 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Venea Venea | Web | 8. dubna 2014 v 17:04 | Reagovat

Já Divergenci miluju !!!:-3 Tak děsně se mi dostala pod kůži, že jí vůbec nedokážu vyhnat. Jinak tohle je moc hezká recenze!! :-) Jedna z nejlepších, co jsem kdy četla.

2 Mei-riefel Mei-riefel | Web | 8. dubna 2014 v 17:22 | Reagovat

[1]: Děkuji moc :-)

3 rpgdivergent rpgdivergent | Web | 23. června 2014 v 15:47 | Reagovat

----•○•----- New York v časech divergence, uzavřený -za hradbami čeká možná právě na vás. Můžete být studenti, občané, nebo dokonce velitelé jedné z pěti frakcí. Založte si rodinu, mějte úspěšnou kariéru, nebo se naplno oddejte povinnostem vaší frakce. Zaregistrujte se, zjistěte své předpoklady a začněte hrát v několika z našich RPG místností. Nejdřív frakce-potom krev... nečekej a klikni -----> http://rpgdivergent.blog.cz -----•○•-----

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Na všechen obsah blogu se vztahují autorská práva.
Obrázky a informace ke knižním recenzím a jiným článkům jsou vždy uváděny se zdrojem.Flag Counter