Zasoutěžte si na blogu Knihánkov o dva úžasné plakáty z Hunger games! :-)

Taťána a Alexandr

16. března 2014 v 15:55 | Mei-riefel |  Recenze knih

Autor: Paulinna Simonsová
Překlad: Milena Pellarová
Nakladatelství: Ikar
Počet stra: 408
Originální název: Tatiana and Alexander

Anotace: Rok 1943. New York. Město nových nadějí, tisíce kilometrů vzdálené od válkou zmítané Evropy i rodného Leningradu. Město, do něhož Taťána přijela začít nový život a kde se narodilo její dítě - Alexandrův syn. Jenomže ani oceán nedokáže Taťanu oddělit od stínů minulosti a z nejistého pocitu, že je její manžel stále naživu, se stává jistota i posedlost. Mezitím se v ruinách Starého světa Alexandr ze všech sil snaží uniknout všudypřítomné smrti. Ví, že proti němu stojí nejen nacistický nepřítel, ale i vražedné soukolí Stalinova režimu. Kupředu ho žene jediná myšlenka - ještě jednou se setkat s Taťánou… Druhý díl legendární romantické ságy Paulliny Simonové poprvé v českém překladu.Taťána začíná nový život daleko od Sovětského svazu. V New Yorku. Snaží se zase začít žít normálně a vesele už kvůli svému malému synovi. Avšak přes všechno snažení je jako tělo bez duše. Postupně ji z toho dostává její nejlepší kamarádka Viki. Když už se Táňa začíná pomalu vypořádávat se ztrátou své životní lásky, ukáže se, že ještě není nic ztraceno…

Alexandr zatím prožívá nejhorší chvíle svého života. Každým dnem uniká smrti. Ví, že před ním stojí ten největší nepřítel. Stalinův režim. Ale on stále odolává, protože tu stále je jeho světélko naděje - Taťána.

Druhý díl této strhující série mě opět naprosto dostal. Řekla bych, že ještě víc než Měděný jezdec. Jednička byla na čtení poměrně náročná. Když nad tím tak přemýšlím, tak se jednička četla tak, jako když jste pod vodou a nemůžete dýchat, ale stále máte v plících kousek vzduchu. Tento díl se četl lépe. Od knihy jsem se nemohla odtrhnout. Četla jsem skoro každou volnou chvíli a knihu si sebou nosila v kabelce, když jsme někam jeli.
Po celou dobu jsem soucítila s oběma hrdiny a fandila jim. V knize nechybí láska, romantika, napětí, dobrodružství, zrada, akce,…

Velké plus v tomhle díle přidávám tomu, že jsme měli možnost blíže se seznámit s minulostí Alexandra.
Jako menší mínus beru, že v knize se víc autorka nevěnovala malému Anthonymu, tedy synovi Táni a Šuri.

Dále se nám naskytuje pěkná počtená, když se autorka rozhodla střídat pohled Táni a Alexandra.

Přesto, že Táně osud dal ale i vzal, je stále tou vlídnou osobou. Která pracuje hned ve dvou nemocnicích a pomáhá lidem. Taťána je prostě tak kouzelná osobnost, která se nikdy nevzdává.

Příběh je dále obohacen o vzpomínky z prvního dílu. Táni i Alexandra. A i když jste všechno přečetli v jedničce, tak si to rádi přečtete znovu.

Tahle kniha je prostě tak silná. Pamatujete si, jak jsem u recenze na Hvězdy nám nepřály psala, že to prostě není kniha? Že je to něco víc?
Platí to i tady u téhle knihy. Po dočtení jste si v jednu chvíli naprosto jistí, co byste o ní napsali a řekli. V další moment nevíte naprosto nic a říkáte si, co to sakra bylo? Co bych o tom jako měla napsat?

Už je to pár měsíců, co mě naprosto pohltilo kouzlo knih odehrávajících se za druhé světové. Byla to příšerná a pro nás nepředstavitelná doba. Ale příběhy v ní mají svoje vlastní kouzlo. Knihy neberete jako knihy, protože ty příběhy mohly být klidně skutečné. A za druhé světové tohle zažívalo nespočet lidí. Byl to životní příběh a o to je to děsivější. U ostatních knih si vždycky říkám a představuji, jaký by byl svět, kdyby tohle a tamto… Jak by vypadal svět jako v knize Hunger games? Jaký by byl život, kdyby se láska léčila jako nemoct v knize Delirium? Jaké by to bylo, kdybyste v lese potkali jednorožce jako v knize Poselství jednorožců?
Ale u těchto příběhu si řeknete: Sakra vždyť se to třeba někomu doopravdy stalo! Vždyť je to skutečnost. Je to víc než kniha. Sakra!

Jsem opravdu nedočkavá o čem bude třetí díl. Vůbec nic mě nenapadá.
A taky nevím, jestli se vzmůžu na hodnocení. Vzmohla bych se, ale vůbec nevím, jak mám knihu ohodnotit…

Ukázka: Jako ve snu Alexandr uslyšel, jak se vysunuje kovová závora a v zámku se obrací klíč. Do cely vstoupil s baterkou v ruce jeho velitel, plukovník Michail Stěpanov.
,,Takže je to pravda," řekl. ,,Jste naživu."
Alexandr chtěl vstát, usmát se na něj a potřást mu rukou, ale byla mu moc zima a strašlivě ho bolela záda. Zůstal tedy sedět v rohu a neřekl ani slovo.Zdroje: bux.cz, google, kniha
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Venea Venea | Web | 16. března 2014 v 19:23 | Reagovat

Moc hezká recenze, těším se, až se někdy konečně k Měděnému jezdci a pak i k Taťáně a Alexandrovi dostanu :-)

2 NikaRoovy NikaRoovy | Web | 17. března 2014 v 17:35 | Reagovat

Naprosto souhlasím. Pěkná recenze. :o)

3 .Putta .Putta | Web | 17. března 2014 v 18:57 | Reagovat

Měděného jezdce mám za sebou a byla jsem nadšená. K druhému dílu bych se také chtěla někdy dostat, ale je toho hodně, takže nevím, kdy to bude. :)
Dobře napsaná recenze! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Na všechen obsah blogu se vztahují autorská práva.
Obrázky a informace ke knižním recenzím a jiným článkům jsou vždy uváděny se zdrojem.Flag Counter