Zasoutěžte si na blogu Knihánkov o dva úžasné plakáty z Hunger games! :-)

Měděný jezdec

1. února 2014 v 12:51 | Mei-riefel |  Recenze knih

Autor: Paullina Simonsová
Překlad: Josef Orel a Marie Orlová
Nakladatelství: Ikar
Počet stran: 728
Originální název: The Bronze Horseman

Anotace: Poutavá historická freska je zároveň nezapomenutelným příběhem o lásce vzdorující hrůzám války i lidské zášti. 17letá Taťána vyrostla v Leningradě, v městě, kde památníky zašlé slávy kontrastují s šedivou realitou stalinského Ruska. V roce 1941, ten den, kdy Němci napadnou Rusko, se Taťána poprvé zamiluje - vzápětí pocítí trpkost zakázané lásky: nadporučík Alexandr Bělov je vyvolený její sestry Dáši. Navíc má Alexandr temné tajemství - pochází z rodiny amerických komunistů, kterou zlikvidovalo NKVD. Lásce Taťány a Alexandra není přáno: město drtí německá blokáda, hladomor, zima a všudypřítomný strach ze smrti. Ale jindy slabá Táňa se ukáže jako nejsilnější člen rodiny a s Alexandrovou pomocí překonává všechny útrapy. Nejtěžší zkouškou však bude odolat vlastní touze…


Rok 1941,

den, kdy Němci napadli Sovětský svaz. Sedmnáctiletá Taťána Metanovová vyrůstá v Leningradě a právě prvního dne války se poprvé zamiluje. Ještě toho dne pozná, jaká je zakázaná láska...
Nadporučník Alexandr Bělov ji okouzlí na první pohled. Záhy ale zjišťuje, že Alex je vyvolený její sestry Dáši.


Alespoň, že Alex Tatě lásku opětuje. Bohužel to musí oba držet v tajnosti. Jednak kvůli Dáše, protože Taťána odmítá zlomit srdce své milované sestře. A jednak, protože na scénu přichází Dimitrij. Dlouholetý kamarád Alexandra, který se zamiluje do Taťány a nechce jí dát pokoj. Alex už kvůli Dimitrijovi nemůže dát najevo svoje city. Kdyby totiž Dimo měl pocit, že mu chce Alex Taťu přebrat, vyzradil by jedno Alexovo tajemství, které by Alexandra mohlo stát život.

Tahle kniha je naprosto, až nemožně silný zážitek. Od čtení jsem se nemohla odtrhnout. Knihu jsem četla přes Vánoce. Začala jsem v pondělí a řekla si, že do konce týdne ji dočtu, i když má tolik stran. Ale u téhle knihy nehrozí, že byste se od ni odtrhli. Dočetla jsem ji teda v neděli ve 23:55, ale stihla jsem to! :D

Je to kniha o velké, velké, velké lásce a hlavně silné. Láska těchto dvou mladých lidí musí překonat německou blokádu, hladomor, zimu a smrt na každém kroku.

Taťána Metanovová je opravdová hrdinka. Nemá žádné ultrasuper schopnosti a přesto je.
Sice mi na začátku lezla na nervy, protože to byla taková naivní holčička. V den války měla jít nakoupit potraviny do zásoby. A naše milá Tánička si koupila zmrzlinu a ve svých bílých šatech s červenými růžičkami ji začala bezstarostě lízat la lavičce. Asi jí to nemůžu zazlívat. Byla jenom dítě a vůbec netušila, co se během války může stát.
Během války obstarává jídlo pro celou rodinu a ostatní jsou ještě tak hamižní, že Táňa jim to jídlo přinese až pod nos a oni ji nenechají ani sousto. Každý den chodila pracovat a vybírala za všechny členy rodiny jejich příděly. Úplně sama se vydala jako dobrovolnice do armády, aby zachránila svého bratra - její dvojče Pašu. Tahle holka se nevzdala, i když kolem ní snad všichni umírali. Autorka se s ničím ani s nikým opravdu nemazlila. Víte, co je nejhorší? Asi to, že se něco podobného opravdu stalo.. Taťána toho samozřejmě dokázala ještě mnohem víc.

Alexadr (Šura) Bělov mě tak hrozně moc vytáčel. Ale po přečtení knihy jsem pochopila, proč to všechno dělal. Nicméně Alexandr je úžadný. Krásný, chytrý, milý, statečný hoch. Je to ten kluk, který nesl polomrtvou Táňu 10 kilometrů na zádech ještě se svým batohem a puškou. A je toho mnohem mnohem víc.

Dimitrij. Tak ten mě štval od začátku až dokonce. Pochopíte sami. Lump jeden prohnanej. I Taťánina sestra Dáša mě kolikrát naštvala, ale bylo mi jí i líto.

Svým způsobem jsem litovala všechny. Byla to hrozná doba, ale lásku Alexa a Táni stejně nepřekonala. Když čtu nějakou válečnou knihu, tak si to dokážu představit. Ale lidé, kteří válku nezažili stejně nikdy nemůžou úplně pochopit, jak moc to bylo hrozné.
Druhá polovina knihy je úplně nabytá erotickými scénami. Tohle je moje první přečtená kniha, ve které to bylo takhle moc rozepsané. Neřekla bych, že to příběh nějak rušilo. Prostě to k tomuhle příběhu patřilo.

Knihu jsem měla půjčenou z knihovny a první díl mají ve starém vydání. Obálka nic moc, ale ty nové obálky jsou skvělé.

Ukázka: Taťána ho vzala za ruku. Chtělo se jí plakat, snažila se udržet s ním krok a přála si, aby jí nebyla zima. Sníh jí vnikal do rozedraných bot, převázaných provázkem. A smutek jí pronikal i do zpustošeného srdce, jakoby spoutaného také provazem. Brodili se sněhem, oči upřené nohám.
,,Já se tě nevzdala, Šuro," ozvala se konečně Taťána.
,,Ne?" V hlase mu zazněla sposta hořkosti.
,,Jak si to můžeš myslet? Jak můžeš překroutit správnou věc, kterou dělám pro sestru, na osudovou chybu z mé strany. Měl by ses stydět."
,,Já se stydím," přiznal.

Moje hodnocení: 9,5/10

Zdroje: google, bux.cz, http://weheartit.com/, kniha, youtube
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Venea Venea | Web | 1. února 2014 v 13:26 | Reagovat

No, na tuhle knihu už se taky fakt těším, jenom nechápu proč jsi jí dala o půl bodu méně, když jsi o ní nenapsala ani jedno křivé slůvko :D No nic, to je jedno :D Ale hezká recenze.

2 .Putta .Putta | Web | 1. února 2014 v 17:54 | Reagovat

S tou zmrzlinou mě taky naštvala.. :D
Ale jinak je Měděný jezdec něco, co v každém určitě něco zanechá.
Skvělá recenze.. :)

3 Deny el Infian Deny el Infian | E-mail | Web | 1. února 2014 v 18:50 | Reagovat

O téhle knize jsem toho už tolik zaslechla, ale nikdy jsem se o ni moc nezajímalo.
Až teď tvou recenzi jsem se rozhodla přečíst a musím říct, že ta kniha mě skutečně zaujala. A že jí asi budu muset mít :3

4 Mei-riefel Mei-riefel | 1. února 2014 v 19:03 | Reagovat

[1]: díky :-)

[2]: Jsem ráda, že se recenze líbí.

[3]: Jsem nadšená, že tě moje recenze přesvědčila! :-))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Na všechen obsah blogu se vztahují autorská práva.
Obrázky a informace ke knižním recenzím a jiným článkům jsou vždy uváděny se zdrojem.Flag Counter