Zasoutěžte si na blogu Knihánkov o dva úžasné plakáty z Hunger games! :-)

Hunger games - Aréna smrti

27. února 2014 v 18:54 | Mei-riefel |  Recenze knih

Autor: Suzanne Collinsová
Překlad: Dušek Zdík
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 328
Originální název: The Hunger Games

Anotace: Vítězství znamená slávu a bohatství. Prohra znamená jistou smrt. Hunger games začínají...
V troskách bývalé Severní Ameriky se rozkládá země Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou. Poslušnost si udržuje kláním Hunger games - zvrácenou televizní reality show, ve které každoročně jedna dívka a jeden chlapec z každého kraje nedobrovolně bojují o život.
Šestnáctiletá Katniss chce zachránit svou sestru, která byla vylosována, a nabídne svou účast dobrovolně. Do hry o přežití se přidávají i lidskost a láska... Dokáže přežít v divočině, když se všichni snaží o to, aby nespatřila další úsvit?


Budoucnost. Země Panem. Dvanácti okolním krajům vládne krutá ruka Kapitolu. Čím blíž je kraj Kapitolu, tím bývá bahatší, ale stejně se nevyhnete Hladovým hrám! Je vám dvanáct až osmáct let? Každým rokem se na dni Sklizně strachujete, aby jste nebyli vylosování do Hladových her. Her na život a na smrt. Vítěz může být jen jeden...

Někteří z vás si možná všimli, že tohle už je druhá recenze na HG. Jde o to, že přes Vánoce jsem u téhle knihy uskutečnila svůj první re-reading a řekla si, že recenzi napíšu znovu, protože ta první recenze není nic moc a tahle snad bude lepší.

Přesto, že jsem knihu četla už po druhé, je stále stejně skvělá. Opravdu jsem se cítila, jako bych ji četla poprvé. Hltala jsem každé písmenko a byla zvědavá, co bude dál.

Kniha je napsaná v první osobě a ke všemu v přítomném čase, což knize dodává na jejím napětí. Čtení ubíhá děsně rychle. Je to opravdu svižné čtení. V příběhu nebyla jediná část, která by mě nudila. Už od začátku vás kniha naprosto pohltí a nepusít vás.

Hlavní hrdinka Katniss je velmi zajímavá osobnost. Život jí nadělil spoustu nepříjemných věcí a asi kvůli tomu si kolem sebe postavila jakousi obranou zeď. Není moc na spřátelování. Jejím jediným přítelem je Hurikán a kamarádka Madge, dcera starosty.
Náplním každého jejího dne je většinou lov v lese a zabezpečování rodiny, protože Dvanáctý kraj není opravdu příznivý pro život. Celý její život se změní ve chvíli, kdy je do Hladových her vylosovaná její mladší sestra Prim a Katniss se přihlásí místo ní jako dobrovolnice.
Peeta - chlapec s chlebem. Je pekařův syn a je také vybrát do 74. ročníku Hladových her. Je to takový romantik, který si na nic nehraje a všechno, co říká, myslí zcela upřímně.
Je tu taky Hurikán. Spolu s Katniss jsou sehraná lovecká dvojka. Hurikán...Ach. V této knize je to právě on, kdo si získal moje srdce. Tak trochu rebel, statečný, pěkný (velmi pěkný) a určitě by mi ulovil veverku, abych neumřela hlady.
Ještě je tu Haymitch - trenér dětí z dvanáctého kraje na Hladové hry. Je to věčný morous a ožrala.
Pak je tu Cetkie. Dámička z Kapitolu s růžovou parukou na hlavě, které děsně záleží na slušném vychování.
Na Haymitche a Cetkie se zaměřím až v recenzi na druhý díl, protože právě tam těmto dvěma postavám přicházíme víc na kloub.

Ještě nesmím opomenout na Katnissina vizážistu Cinnu. V knize je samozřejmě ještě mnohem víc postav, ale než bych je vypsala trvalo by to vážně dlouho. Staší napsat, že snad každá postava, která se v knize objeví je něčím zajímavá a výjmečná, že si ji zapamatujete.

Hunger games má prostě něco do sebe. Zatím žádná kniha tuto sérii nepředčila a asi ani nepředčí. HG jsou pro mě stále číslem 1. Určitě si knihu přečtěte. A určitě se nezapomeňte podívat na film, který je taky skvělý.
Ukázka: Ačkoliv je vstup do lesa zákonem zakázán a za pytlačení hrozí ty nejpřísnější tresty, riskovalo by to víc lidí, kdyby měli zbraně. Většina ale nemá odvahu u sebe nosit nůž. Můj luk je vzácnost - vyrobil mi ho otec, spolu s několika dalšími, které mám dobře poschováváné po lese a pečlivě zabalené do vodotěsných obalů. Otec by býval mohl vydělat dost peněz, kdyby je prodal, ale kdyby to zjistily úřady, čekala by ho veřejná poprava za podněcování ke vzpouře. Většina mírotvorců dělá, že nevidí těch pár lidí, kteří loví, protože mají stejný zájem o maso jako statní. Vlastně patří mezi naše nejlepší zákazníky. Nikdo by však nepřipustil, aby někdo ve větším měřítku vyzbrojoval obyvatele Sloje.

Moje hodnocení: 10/10


Zdroje: wehearit.com, kniha, fragment.cz, google


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Na všechen obsah blogu se vztahují autorská práva.
Obrázky a informace ke knižním recenzím a jiným článkům jsou vždy uváděny se zdrojem.Flag Counter