Zasoutěžte si na blogu Knihánkov o dva úžasné plakáty z Hunger games! :-)

4 dny s Michaelou Burdovou - DEN 2: rozhovor

3. února 2014 v 14:58 | Mei-riefel |  4 dny s
Krásné pondělí všem!
Hodně z vás je nejspíš otrávených ZASE z tý školy... Pojďme si ho tedy trochu zpříjemnit :-)
Vím, že 4 dny s MB měly být dávno u konce, ale odpověď na rozhovor jsem dostala až dnes.
Táákže je tu ROZHOVOR. Moc Míše děkuji za odpovědi.

1. Ahoj Míšo. Moc ti děkuji, že poskytneš rozhovor pro můj blog a rozhodla ses se mnou spolupracovat na projektu 4 dny s. :-)
MB: Ahoj Adél, není vůbec zač, projekt mě zaujal, tak jdu do toho :)

2. Ve světě spisovatelů už nejsi nováček. Na kontě již máš 9 vydaných knih, což je ve tvém mladém věku obdivuhodné. Já se ale pozastavím nad tvojí prvotinou a to Poselství Jednorožců - strážci dobra. Mohla bys nám tedy popsat, jak kniha vznikala? A jak dlouho? (Jak dlouho si psala, za jak dlouho odepsalo nakladatelství, co následovalo,...)
MB: Děkuju za pochvalu :) Poselství jednorožců vzniklo jako taková náhoda, protože jsem si jednou prostě řekla, že zkusím napsat knihu. Lákalo mě to už dlouho, protože mě bavilo vymýšlet příběhy, ale netušila jsem, jestli mě to bude vůbec bavit. A bavilo. Co víc, úplně mě to pohltilo a já jsem psala a psala a psala, až vzniknul první díl Strážci dobra. Trvalo mi to, pokud si dobře pamatuju, asi sedm nebo osm měsíců. Za podpory mé rodiny jsem příběh zkusila poslat do Fragmentu, protože jsem ráda četla jejich knihy a fantasy vydávali hodně. Během 14 dnů se mi ozvala paní šéfredaktorka, zavolala mému taťkovi, v té době jsem ještě nebyla plnoletá. Nikdy nezapomenu na tu chvíli, když mi rodiče celí nadšení oznamovali, že v nakladatelství mi chtějí mou knížku vydat. Tak jsem dostala svou vlastní redaktorku a začaly velké úpravy. Příběh byl zpočátku hodně strohý, tak jsem měla za úkol doplnit nějaké ty popisy, trošku ho přikrášlit, opravit chyby a zamyslet se nad různými věcmi a podobně. V těch popisech jsem si našla až přehnanou zálibu, jak je na Jednorožcích asi vidět :-D S dalšími knížkami jsem se to snažila omezit, ačkoli se najde spoustu těch, kteří mé dlouhé popisy zbožňují, a pak zase hodně těch, které nudí. Myslím, že se mi nakonec podařilo najít zlatou střední cestu (v Jednorožcích tomu tak bohužel ještě nebylo :-D ). S úpravami a hlavně pravopisem mi pomáhal hodně taťka. No a potom se plánovali další dva díly, následovala korektura 1. dílu, tvorba obálky... a vydání.

3. Kterou ze svých sérií považuješ za nejpovedenější?
MB: To je těžké, mám ráda všechny, protože jsem všechny psala s láskou. Ke Křišťálům jsem asi nejvíc přilnula, na Jednorožce jsem hodně hrdá a ráda se k nim vracím, ale nejvíc jsem asi spokojená se Synem pekel.

4. Která z knih se ti psala nejobtížněji? Která naopak nejlépe?
MB: Tak nejlépe určitě Jednorožci. Asi proto, že to byl úplný začátek, byla jsem jako v euforii, teprve jsem objevovala tu nádheru psaní a příběh se mi odvíjel úplně sám. Ještě jsem tolik neznala všechna ta pravidla, kterými by se měl spisovatel řídit, aby nedělal chyby, a tak jsem si nemusela dělat žádné starosti, vlastně jsem ani nevěděla, zda z toho bude kniha, a tak to nebylo tak vážné :) Myslím, že čím víc knih napíšete, tím je to těžší, protože lidé od vás očekávají stále víc a víc. Proto se mi nejspíš Syn pekel psal nejobtížněji, navíc mi dal hodně zabrat děj, nad kterým jsem koumala dost dlouho, než jsem ho nakonec za pomoci svého přítele dala dohromady tak, aby vše sedělo a dávalo smysl.

5. Teď jedna otázka, která by zajímala jednu čtenářku mého blogu. Syna Pekel někteří čtenáři považují za nejslabší z tvých sérií a dokonce ji označují i jako nepovedenou. A taky některým připadá, že si polevila a neposunula si se ve psaní na vyšší úroveň. Co si o téhle reakci myslíš?
MB: To mě trošku překvapuje, protože ohlasy na oba díly mám skvělé, fanoušci mi píší na facebooku i na e-mail a já mám velkou radost, že se jim série líbí, nehledě na to, že prodejnost stále stoupá :) Já osobně jsem se Synem pekel velmi spokojená, myslím a doufám, že se mi naopak podařilo posunout se zase o kousek dál. Samozřejmě jsem se setkala i s pár negativními ohlasy, podobně jako u svých předchozích knih, ale to si myslím, že je přirozené. Nikomu se přeci nemůže líbit všechno a každý má právo na své názory a já si z každého názoru můžu něco odnést :)

6. Co považuješ za úplně největší úspěch ohledně tvých knih?
MB: Já se těším úplně z každého úspěchu, to je těžká otázka :) Ale asi překlad Jednorožců do Srbštiny, 3. místo v ceně dětí ankety SUK za Poselství jednorožců - Záchrana Lilandgarie, teď mám velkou radost z chystané audioknihy Poselství jednorožců...

7. Kdy se můžeme těšit na tvojí další knihu? A mohla bys nám krátce prozradit o čem bude?
MB: Má nová kniha se chystá na podzim. Původně jsem zamýšlela napsat jednu samostatnou knihu, ale nakonec z toho budou dvě malé. Bude to úplná novinka, něco zcela jiného, než u mě bylo zatím zvykem, protože knížky budou ve formátu asi jako jsou například Upíří deníky, bude i podobná délka. Půjde totiž o romanci, nadpřirozenou, docela dlouho jsem to udržovala jako takové menší tajemství, ale už teď se můžete podívat na můj web http://www.michaelaburdova.com/, kde najdete o čem to celé bude :)

8. Můžeme se těšit na vydání knihy o Snížkovi?
MB: Mám to v plánu, ale nevím, jak a kdy to vyjde. Plánovala jsem to na letošní jaro, ale práce na nové knize mi zabrala víc času, než jsem původně zamýšlela. Takže uvidíme.

9. Vzpomněla jsem si, že jsi jednou uveřejňovala, že přemýšlíš o knize průvodce Lilandgarií. Platí to stále nebo z toho sešlo?
MB: Pořád mi to připadá jako pěkný nápad a díky, že jsi mi to připomněla. Možná k tomu časem opravdu dojde, děti se po Poselství jednorožců pořád ptají, nově vydaný Komplet má úspěch a na rok 2015 se chystá i audioverze, tak proč by nemohl být i průvodce Lilandgarií ;-)

10. Tak takhle je to vše. Ještě jednou moc děkuji. Měj se krásně a přeji spoustu dalších úspěchů! :-)
MB: 10) Moc děkuji za milý rozhovor, přeji tvému blogu spoustu věrných čtenářů a krásný rok 2014 plný čtení :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 .Putta .Putta | Web | 3. února 2014 v 18:58 | Reagovat

Rozhovor se mi moc líbil. Možná by bylo pro příště lepší, kdyby ses spisovatele či spisovatelky ptala na méně známé otázky... Doufám že chápeš jak to myslím. Jako že třeba na začátek bys položila pár otázek vyloženě knižních a tak, ale potom třeba i co rád/a dělá kromě psaní, špatné vlastnosti, úchylky a tak... :DDDD Bylo by to možná ještě zajímavější. :D ale to je jen můj názor.
Rozhovor s Míšou se mi líbil, některé její odpovědi jsem čekala, jiné mě trochu zarazily, ale jinak super. Tvůj projekt se mi začíná líbit čím dál tím víc :D
PS: Za tak namáhavej komentář si zasloužím potlesk lidi :D

2 Kate Kate | E-mail | Web | 3. února 2014 v 19:08 | Reagovat

Moc pěkný rozhovor. ;) Měla jsi zajímavé otázky, a přece jenom jsem se dozvěděla pár nových věcí. :) :D

3 Venea Venea | Web | 3. února 2014 v 19:53 | Reagovat

Super rozhovor ! :-)

4 Kikulka Kikulka | Web | 4. února 2014 v 20:17 | Reagovat

Skvělý rozhovor, dozvěděla jsem se z něj spoustu nových a zajímavých věci o autorce. Docela mě zaujala ta náražka o pravidlech, jak by měl autor svou knihu psát. Nejsem sice spisovatelka, ale občas si něco do toho šuplíčku napíšu, tak by mě docela zajímalo jestli by nám Míša nějaká ta pravidla prozradila....

5 Mei-riefel Mei-riefel | 4. února 2014 v 21:22 | Reagovat

[1]: Díky za názor a tleskám, tleskám! :-D

[2]: To jsem ráda, že si se dozvěděla něco nového.

[3]: Děkuji :D :-)

[4]: Děkuji. Je super, že si se o autorce dozvěděla něco nového a zajímavého.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Na všechen obsah blogu se vztahují autorská práva.
Obrázky a informace ke knižním recenzím a jiným článkům jsou vždy uváděny se zdrojem.Flag Counter