Zasoutěžte si na blogu Knihánkov o dva úžasné plakáty z Hunger games! :-)

Hledání Aljašky

3. ledna 2014 v 13:35 | Mei-riefel |  Recenze knih

Autor: John Green
Překlad: Veronika Volhejnová
Nakladatelství: Knižní klub
Počet stran: 256
Originální název: Looking for Alaska

Anotace: Románový debut dnes už známého Johna Greena je strhujícím vyprávěním o dospívání a hledání sama sebe. Šestnáctiletý Miles, posedlý sbíráním posledních slov významných osobností a touhou hledat "velké Možná", je spíše outsiderem mezi svými vrstevníky. Jeho život získá zcela novou podobu, když přejde na internátní školu Culver Creek. Zde se rychle spřátelí se svérázným spolubydlícím a okouzlující, naprosto nepředvídatelnou Aljaškou Youngovou. Okamžitě je vtažen do světa, kde se porušují školní pravidla, pořádají různé večírky i provokace. Miles ožívá v dennodenním kontaktu s novými kamarády a stále víc miluje fascinující Aljašku. A tak vývoj směřuje k okamžiku, kdy se všechno nečekaně navždy změní... Živý, naléhavý a nekonečně dojemný příběh. Americkou knihovnickou asociací byl zařazen mezi deset nejlepších knih pro dospívající.Miles - tzv. Váleček se rozhodne udělat rozhodující změnu ve svém životě. Vlastně na začátku knihy ještě netuší, jak velkou změnu mu nástup na střední školu Culver Creek přinese. Ví, že se vydává hledat velké Možná.
Na svojí staré škole je outsiderem bez přátel. Na nové škole se hned spřátelí se svým spolubydlícím Chipem - tzv. Plukovníkem.
Jeho dalšími přáteli se stanou Lara a Takumi. Tak koknečně Váleček získá přátelé. Ale člověk, který ho prostě dostane je Aljaška Youngová - jeho další kamarádka, ze které se stane jeho láska na první pohled.
Mezi novými přáteli zažije něco o čem snad ani nikdy nepřemýšlel. Alkohol, cigarety, průšvihy, vymýšlení nových kanadských žertíků... - dalo by se říci, že kniha je o dospívání mladých lidí.

,,Když jdeš takhle v noci, vyděsíš se někdy, a i když je to pitomý a trapný, máš chuť utíkat domů?"
Přišlo mi to jako příliš soukromá a tajná věc, než abych ji přiznal někomu, koho vůbec neznám, ale řekl jsem: ,,No jasně, a jak."
Chvilku mlčela. Pak mě popadla za ruku, zašeptala: ,,Běž běž běž běž běž," rozeběhla se a mě vlekla za sebou.

Ale to by to nebyl John Green... Kniha má hlubší význam, jsou tam věty a pasážě, které musítě číst znova a znova. Přemýšlet nad nimi. Já knihu dočetla ve středu a stejně pořád ve mně leží. Přemýšlím a přemýšlím a pomalu ji čtu znovu. Vy, kteří jste četli Hvězdy, tak asi víte, co myslím tím přemýšlením a hlubším váznamem vět.

,,Je věděcky dokázaný, že márina škodá zdraví míň než ty cigára," bránil se Hank. Aljaška polkla plnou pusu hranolků, popotáhla z cigarety a kouř vyfoukla na Hanka. ,,Já možná umřu mladá," pronesla. ,,Ale aspoň umřu chytrá."

Kniha je rozdělena na 2 části. Předtím a potom. TO mezi tím je něco, co vám dá ránu. Moje reakce nebyla taková, jakou jsem jí čekala. Ani slza mi neukápla. Možná to bylo tím, že jsem tušila, co se stane.

,,Vy všichni kouříte, protože vám to chutná. Já kouřím, abych umřela."

Johnův styl psaní jsem si opravdu zamilovala. John Green je pro mě prostě spisovatel s VELKÝM S. Jeho styl je velmi čtivý a svižný. Každý z postav je něčím zajímavá a osobitá.
V této knize byla nejvíc osobitá a zcela odlišná Aljaška. Ona byla opravdu fascinující. Chytrá, krásná, sexy, zábavná, velice nepředvídatelná, výbušná, protivná, hodná. No prostě kapitola sama o sobě. Myslím, že nejde si jí neoblíbit.

,,Jdu hledat velké Možná."

Tato kniha je opravdu vyjímečná. Četla jsem jí na přelomu roku 2013 a 2014, ale to je jen vedlejší. Trávila jsem s ní skoro celého Silvestra.
Když jsem jí dočetla měla jsem takové smíšené pocity. Čekala jsem, že bude lepší. Nevím, jak jen to vyjádřit. S recenzemi na knihy od Johna jsem vždycky totálně na dně. Nevím, jak zformulovat slova. Nejradši bych na ně recenze nepsala. Ale píšu, protože doufám, že vás díky ní na knihu nalákám. Protože ona si to zaslouží! Hvězdy nám nepřály byly lepší, ale jak tak o Aljašce zpětne přemýšlím, tak má ještě něco mnohem víc do sebe. Je opravdu, opravdu vyjímečná!!! Ach jo. Nejdřív píšu, že jsem čekala něco víc a Hvězdy že jsou lepší a teď vyzdvyhuji její vyjímečnost. Myslím, že čtenáři Aljašky mě pochopí.


Nakonec bych ještě chtěla vyzdvihnout obálku knihy. Pro mě je naprosto dokonalá. Řekla bych, že snad nejlepší obálka v mojí knihovničce. A odráží se od ní příběh knihy a Aljaška.
Moje teorie: Modré a žluté pozadí půlí příběh: Předtím a potom.
Kopretina, ta tam má taky svojí roli. Kouřící Aljaška též.

O této knize bych mohla psát do haleluja. Psala bych a psala a pořád měla co psát.

Přečtěte si tu knihu! A klidně mi potom dejte vědět váš názor.
Ona opravdu stojí za to. Snad jsem vás dostatečně nalákala.
Moje hodnocení: 9,5/10

zdroje: google, bux.cz, kniha, obrázek - moje tvorba. Není to nic extra, ale chtěla jsem vyzkoušet malbu na plátno a nic jiného mě nenapadalo.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Deny el Infian Deny el Infian | E-mail | Web | 3. ledna 2014 v 14:00 | Reagovat

Víš, já nejdřív taky dost uvažovala, zdali mi přišly lepší Hvězdy nebo Aljaška, ovšem, jak řekla, no, teď už bohužel nevím kdo to byl, tyhle knihy vůbec nejde srovnávat. Protože každá je o něčem jiném. Zatímco Hvězdy jsou kniha především o lásce, tady je to především o životě, dospívání, problémech a jejich řešeních a tak a každá z těch knih mají něco do sebe a jsou výjimečné :)

2 .Putta .Putta | Web | 3. ledna 2014 v 23:16 | Reagovat

Takže jsem tak v půlce a kniha mě chytla. Děj je zatím..ehm jak to říct? normální, ničím mě zatím neoslovil, až na ty úžasné věty, které John dokonale umí napasovat do souvislostí a podobně.. Jsem zvědavá na to TO mezi předtím a potom a doufám, že knize dám také vysoké hodnocení, protože je to vymodlená kniha a já nedovolím, aby mě zklamala...
Super napsaná recenze.. :D

3 Venea Venea | Web | 4. ledna 2014 v 23:30 | Reagovat

Takže asi takhle, knihu jsem ještě nečetla, což už samozřejmě víš. Přečtu si jí, to už taky snad tušíš. Ty věty a styl psaní Johna je fascinující a nepopsatelně úžasný, takový jako žádný jiný. Recenze je skvělá.

4 Anonymní čtenář :) Anonymní čtenář :) | 5. června 2014 v 6:45 | Reagovat

Sice jsem kluk, ale tuhle knížku prostě nejde nemilovat :) John Green píše skvěle ! :) miluju tuhle knížku ! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Na všechen obsah blogu se vztahují autorská práva.
Obrázky a informace ke knižním recenzím a jiným článkům jsou vždy uváděny se zdrojem.Flag Counter