Zasoutěžte si na blogu Knihánkov o dva úžasné plakáty z Hunger games! :-)

Harry Potter a Kámen mudrců

26. října 2013 v 21:19 | Mei-riefel |  Recenze knih

Autor: J.K. Rowling
Překlad: Vladimír Medek
Nakladatelství: Albatros
Počet stran: 288
Originální název: Harry Potter and Philosopher´s Stone

Anotace: Až do svých jedenáctých narozenin si o sobě Harry myslel, že je jen obyčejný chlapec. Pak ale dostal soví poštou dopis, kterým byl zván ke studiu na prestižní soukromé Škole čar a kouzel v Bradavicích, a jeho život se rázem proměnil. Leccos se dozvídá o minulosti svých zemřelých rodičů, získá pár dobrých kamarádů, naučí se mistrovsky hrát famfrpál a kvůli Kameni mudrců podstoupí smrtelný souboj se zloduchem Voldemortem...
První kniha sedmidílné série o Harrym Potterovi, která nastartovala triumfální světový úspěch autorce i hlavním hrdinům.


Harry Potter, příběh od J.K. Rowling, na mě dolehl celou svojí váhou.
Příběh o kouzelníkovi, který jako jediný přežil smrtící kletbu obávaného zlého kouzelníka Lorda Voldemorta.
Od mala vyrůstal u rodiny Dursleyových. Teta Petunie a strýc Vernon ho vůbec neberou jako součást rodiny, akorát si z něj dělají domácího sluhu. Harry slouží i jako živý terč svému bratranci Dudleymu.

Na světě snad není malé dítě, puberťák, dokonce i dospělý nebo starý člověk, který by o Harrym Potterovi alespoň neslyšel.
Když si uvědomím, že první díl HP vyšel prvě v roce 1997 a teď je rok 2013 a stále se dostává do srdcí mnoha čtenářů, je to fascinující.
Docela mě mrzí, že se ke knihám dostávám teprve teď.


Jak už jsem psala, příběh o Harrym Potterovi mě opravdu neuvěřitelně pohltil. Stejně jako životní příběh J.K. Rowling, o které jsem viděla dokument a četla knihu.
Svět Harryho úžasně vymyslela, až do těch nejhlubších detailů. Už při prvním díle nejspíš měla vymyšlený i sedmý závěrečný díl, protože se v průběhu dílů postupně rozuzlují záhady a námi kladené otázky z dílů předešlích. Tohle vím díky filmům o HP. V knižím zpracování jsem teprve u druhého dílu.

První díl Kámen mudrců je neobyčejně kouzelný. Protože v prvním díle se Harry dozví o tom, že je kouzelník a pravdu o smrti svých rodičů. Odjede do skvělé školy Čar a kouzel v Bradavicích a seznámí se se svými kamarády.
Harry však v Bradavicích nezažije jen radostné okamžiky. Tváří v tvář se musí opět postavit Voldemortovi.
Také musí čelit nenávistým pohledům profesora lektvarů Severuse Snapea nebo přihlouplým řečím Draca Malfoye a jeho nohsledům.

Postavy, které Rowlingová stvořila působí tak skutečně, jako snad žádné jiné. Každá z postav má své specifické vlastnosti i vzhled.
Už od začátku mi byl moc sypatický hajný Hagrid, Ron, Harry, Nevill. I Hermiona, která určitě mnoha čtenářům leze na nervy. Často ji všichni vidí jen jako pilnou žákyni, šprtku a věčnou knihomolku. Právě díky těmto vlastnostím měli Harry a Ron problém se s ní skamarádit.

Ale tihle tři jsou prostě ,,harrypotterovská" trojka. Harry, Ron a Hermiona. Jejich přátelství je kouzelné. Vzájemně si pomáhají a doplňují se.
Ron je ten vtipálek a trochu nemehlo, Harry je hrdina - prostě Harry Potter. Hermiona si umí zachovat chladnou hlavu a většinou kluky i sebe dostane z každé šlamastiky.

Příběh o Harrym Potterovi je jednoduše kouzelný. Získal si mnoho čtenářských srdcí - i to mé a určitě některé děti k četbě přivedl.
Děkuji J.K. Rowling, že svět Harryho stvořila a s námi čtenáři se o něj podělila.
Moje hodnocení: 10/10


Zdoje: kniha, Albatros, google, youtube, fotografie vyfoceny z knihy: Harry Potter - filmová kouzla, kresby z mojí dílny

PS: recenze formou, jako byla Chvíle před koncem, mi nevyhovovala..
PPS: Čekejte, že v recenzích se občas objeví nějaká moje kresba ke knize nebo fotografie z knihy. :) Myslím, že by to mohlo být příjemné oživení.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Na všechen obsah blogu se vztahují autorská práva.
Obrázky a informace ke knižním recenzím a jiným článkům jsou vždy uváděny se zdrojem.Flag Counter