Zasoutěžte si na blogu Knihánkov o dva úžasné plakáty z Hunger games! :-)

Chvíle před koncem

22. září 2013 v 17:43 | Mei-riefel |  Recenze knih

Autor: Lauren Oliver
Překlad: Veronika Volhejnová
Nakladatelství: Cooboo
Počet stran: 384
Originální název: Before I Fall

Anotace: Co kdyby vám zbýval jen jeden den života? Co byste dělali? Koho byste políbili? A jak daleko byste zašli, abyste si svůj život zachránili?
Samantha Kingstonová má všechno: kluka, o kterého by stála snad každá, tři úžasné nejlepší kamarádky a prostě všechno nej na střední škole Thomase Jeffersona - od nejlepšího stolu v jídelně až po nejlepší parkovací místo. Pátek 12. února by měl být jen další z řady dnů jejího perfektního života.
Místo toho se ukáže, že je to den poslední…Ještě než se vrhnu na recezi, tak vám chci oznámit, že recenze teď budu psát podle jakésy osnovy. Myslím, že se mi to bude lépe psát a bude to i přehlednější pro vás.

O ČEM KNIHA JE

Příběh je psán z pohledu Sam - hlavní postavy. Sam má tři kamarádky: Lindsay, Elody a Ally. Hned po úvodu u dívek začíná den, na který se moc těší. Je Kupidův den - po škole se roznáší růže. Každý může poslat růži kolik chce a kdo jich dostane nejvíc, tak je fakt děsně oblíbený. ( :D )
Když se ještě ten den vracejí z večerní párty, Lindsay nevybere řízení a nebourají. Samantha se další ráno probudí ve své posteli. Jako každý den ji vyzvedne Lindsay a opět je čeká Kupidův den. Opakuje se včerejší den, den, který už prožila a je jediná, kdo o tom ví. Zjišťuje, že se dostala do časové smyčky... Jak se z ní ale dostane ven ?

CO SE MI LÍBILO

Další kniha z dílny Lauren Oliver. Její styl psaní sem si zamilovala. Čtení knihy mě nepustilo. Četla jsem v každé volné chvíli, protože ona píše tak skvěle poutavě, že opravdu nejde se od knihy odtrhnout. Líbí se mi, že se nebojí používat normální hovorové výrazy a někdy i vulgární, ale k postavám z této knihy se to hodilo.

CO SE MI NELÍBILO

I když jsem se od čtení nemohla odtrhnout, tak mě šíleně nudilo a lezlo mi na nervy, jak se po celou knihu opakoval ten jeden den. Vždycky byl trochu jiný, ale i stejný. Prostě Kupidův den, růže atd. Ono to omrzí, když víte, o čem ten den přibližně bude.
Vadilo mi chování té Sam, Lindsay, Elody a Ally. Prostě se kolikrát chovaly jak namyšlené krávy. A už rozumím, co znamená, když se řekne: typický oliver konec. Konce Lauren Oliver nejsou, tak úplně typisky otevřené konce, ale prostě ani definitivní.
Lépe mě pochopíte, když si knihu sami přečtete :)

UKÁZKA
(první dva odstavce z knihy)

Říká se, že těsně předtím, než člověk umře, proletí mu před očima celý život, ale pro mě to tedy neplatilo.
Pokud mám být upřímná, tak tahle představa, jak se mi v poslední chvíli přehrává v hlavě takzvaný film života, mi vždycky připadala příšerná, některé věci je líp nechat spát, jak by řekla moje máma. Já bych s chutí zapomněla na celou pátou třídu (nosila jsem brýle a růžová rovnátka). A stojí snad někdo o to zopakovat si, třeba jenom v představách, první den na druhém stupni ? K tomu si přidejte všechny nudné rodinné dovolené, zbytečné hodiny algebry, menstruační bolesti a nepovedené polibky, které jsem sotva přežila poprvé.

O AUTORCE

Lauren Oliver.
Je autorkou knihy Chvíle před koncem a trilogie Delirium. Vystudovala filozofii a anglickou literaturu na Chicagské univerzitě a po škole chvíli pracovala jako asistentka redaktora v nakladatelství v New Yorku.
Pochází ze spisovatelské rodiny, od mala se pokoušela psát a dnes se věnuje psaní na plný úvazek. Žije v Brooklynu, ráda vaří, pije příliš mnoho kávy a jí nezdravé množství kečupu, a to i na takových věcech, jako jsou toasty nebo rajčata. Má neskutečně dlouhý seznam míst, kam by se chtěla podívat, ráda chodí do divadla, jednoho dne by chtěla mít vlastní restauraci a stejně jako na střední škole miluje klábosení s kamarádkami a flirtování s pěknými kluky.
OBÁLKA

Obála této knihy se mi moc moc líbí. Jsem z ní opravdu unešena. A název knihy je napsán lesklým písmem, což vy na obrázku nevidíte.
Byla bych pro, kdyby na obálce bylo Lauren Oliver, než Oliverová. Zní to divně.
Rozměr knihy je akorát pohodlný do ruky. 384 stránek je ještě takový běžný průměr. Písmo je menší.

MOJE HODNOCENÍ

7/10

ZDROJE:

Cooboo, google, kniha


Mějte se pekně
a třeba jsem vás na knihu navnadila :)
Mei-riefel 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Deny el Infian Deny el Infian | E-mail | Web | 22. září 2013 v 18:09 | Reagovat

Jo, s tím opakováním dnu máš pravdu. Začátek mě bavil, ale pak mě to už také nudilo, až na konci mě to zase začalo bavit.

2 Venea Venea | Web | 22. září 2013 v 18:23 | Reagovat

Jelikož jsem knhu nečetla, nemůžu obsah posoudit ale tvá recenze se mi moc líbí :-) Ta osnova je hezká, ale dala bych tam více tvého názoru :-)

3 Mišáá Mišáá | E-mail | 22. září 2013 v 18:25 | Reagovat

Hodně povedená recenze! Líbí se mi i to nové rozvržení do chlívečků. Lépe se v tom vyznám! :) Knihu mi musíš půjčit! :D

4 Virwen Virwen | E-mail | Web | 22. září 2013 v 18:47 | Reagovat

Taky bych asi přidala víc názoru :D Ale ke knížce - mám jí dokonc doma v knihovničce (což je u mě nevídaný, protože si všechno půjčuju z knihovny :D )a nejsem z ní teda tak strašně moc unešená, ale bavilo mě jí číst :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Na všechen obsah blogu se vztahují autorská práva.
Obrázky a informace ke knižním recenzím a jiným článkům jsou vždy uváděny se zdrojem.Flag Counter