Zasoutěžte si na blogu Knihánkov o dva úžasné plakáty z Hunger games! :-)

Terapie láskou

25. července 2013 v 13:41 | Mei-riefel |  Recenze knih

/bux.cz/

Autor: Matthew Quick
Překlad: David Petrů
Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: v ČR 2013
Počet stran: 272
Originální název: Silver Lining Playbook

Anotace: Pat Peoples se vrací z léčebny pro duševně choré a svět kolem mu nedává příliš smysl. Oblíbený fotbalový tým hraje na stadionu, který před několika měsíci ještě nestál, přátelé mají manželky a děti, ačkoli nedávno byli ještě svobodní. Nikdo mu nechce vysvětlit, jak je to možné, ani s ním mluvit o jeho ženě Nikki, s níž se jistě brzy zase shledá, i když právě teď žijí odloučeně. Pat ale věří ve šťastné konce. Stačí na sobě pracovat, nenechat se odradit, být laskavý k lidem, a život vás odmění. Tak je to ve všech dobrých filmech. Co si o tom myslí váš terapeut, mrzoutský táta nebo divná kamarádka, nehraje roli. Protože je jen otázkou času, kdy odluka skončí, on se s Nikki opět shledá a budou žít šťastně až do smrti. Nebo ne? /bux.cz/


Kniha Terapie láskou je vyprávěna z pohledu muže. Jmenuje se Pat Peoples a příběh začíná, když ho matka vyzvedne z psychiatrické léčebny. Pat na sobě začíná tvrdě pracovat. Skoro celý den posiluje a běhá. Pravidelně čte knihy, o kterých ví, že o nich vyučuje Niky - jeho žena. Všechno dělá práve pro Niky. Snaží se být lepším člověkem právě pro ní, aby mohla skončit odluka.

Věci se však začínají měnit, když pozná (lehce vulgární) Tiffany, která to posledních pár let neměla vůbec lehké. Tiffany se Patovi značí, jako otravná holka, se kterou nechce mít nic společného. I přes Patvův odpor si společně vytvářejí neobvyklý přátelský vztah.
Tráví spolu docela dost času. Pozoruhodné je, že většinu toho času mlčí.
Podaří se Patovi získat zpět svou manželku ? A co bude se vztahem k Tiffany ?
V průběhu knihy se čtenář dozví skutečnou příčinu Patova pobytu v psychiatrické léčebně.

V knize se hodně často vyskytují scény o americkém fotbale. Ty mě opravdu nudili a přála jsem si, aby byly co nejrychleji za mnou. Fotbal to není nic pro mě. Ale stojí za to se přes ty scény přenést.
Musím podotknout, že fotbalistický tým Orlů by se z knihy nedal vyřadit. Ačkoli bylo nudné o Orlech číst, byl nedílnou součástí příběhu. Fotbal v knize byl křehkým a také jediným poutem mezi Patem a jeho otcem.


/google/

Další věc, kterou nutno vyzdvyhnout: V knize jsou scény, kdy Pat Peoples, na pohled silný s statný muž, pláče. Většinou, když muž brečí je brán za ,,sralbotku", ale v této knize to tak není. Hned v první pasáži, kdy se objevili slzy, jsem měla pro Pata pochopení.
Kniha je napsána s citem, křehkostí. A velkou roli hraje nestabilní duševní zdraví Tiffany a Pata. Je oddechová, ale nepustí vás.

Terapie láskou byla také zfilmována. Už delší dobu se na film chystám, ale podle recenzí se od knihy v některých věcích liší, snad bude i tak dobrý.


/google/


Obálka se mi moc líbí. Jsem ráda, že na ní jsou herci z filmu, protože Jennifer Lawrence patří k mým oblíbeným herečkám a nevím proč, ale vždycky jsem moc ráda, když je na knize na zlatá nálepka :D.

Moje hodnocení: 7,5/ 10
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Owl Owl | Web | 2. srpna 2013 v 18:52 | Reagovat

Na tuhle knížku se už chystám delší dobu. Rozhodně na ní přijde řada, jen co dočtu tu, co mi leží v křesle.
A na film, na ten se vrhnu hned po přečtení posledních slov. Mám to raději, když nejdříve přečtu příběh ze stránek a pak si ho připomenu filmovou verzí. :))

2 Kikulka Kikulka | Web | 6. června 2014 v 20:33 | Reagovat

Film byl úžasný, na knížku se chystám až ji kamarádky kamarádky dočte.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Na všechen obsah blogu se vztahují autorská práva.
Obrázky a informace ke knižním recenzím a jiným článkům jsou vždy uváděny se zdrojem.Flag Counter