Zasoutěžte si na blogu Knihánkov o dva úžasné plakáty z Hunger games! :-)

Aréna smrti

16. března 2013 v 18:15 | Mei-riefel |  Recenze knih
(google)

Autor: Suzanne Collinsová
Překlad: Zdík Dušek
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2008 (USA)

Anotace: Vítězství znamená slávu a bohatství. Prohra znamená jistou smrt. Hunger games začínají...
V troskách bývalé Severní Ameriky se rozkládá země Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou. Poslušnost si udržuje kláním Hunger games - zvrácenou televizní reality show, ve které každoročně jedna dívka a jeden chlapec z každého kraje nedobrovolně bojují o život.
Šestnáctiletá Katniss chce zachránit svou sestru, která byla vylosována, a nabídne svou účast dobrovolně. Do hry o přežití se přidávají i lidskost a láska... Dokáže přežít v divočině, když se všichni snaží o to, aby nespatřila další úsvit?
(Fragment)


Aréna smrti - první ze série Hunger games. Překládá se jako Hladové hry a nebo hry o život. Je to jedna z mála knih, které si doma vezmu a čtu si jí jen tak, i když už uběhl rok od doby co jsem ji dostala a četla. Stačí když se podívám na úžasnou obálku, s vystouplým a lesklým reprodrozdem a znovu a znovu si říkám, jak to ta Suzanne mohla vymyslet ?

Kniha je psána v přítomném čase, to je další věc, která ji ozvláštňuje od ostatních literálních děl. Moc dobře se mi text četl. Nikdy jsem neměla nutkání knihu odložit a nedočíst, naopak odložit a šetřit si jí. Ovšem to není tak jednoduché. Kniha mě naprosto pohltila.
Už od začátku Katniss Everdenová vyjadřuje svůj odpor ke Kapitolu, avšak ne tak jako její nejlepší kamarád Hurikán. Když opět nastává Sklizeň, do 74. ročníku Hladových her je vylosováná Katnissina mladší sestra Prim. Katniss se rozhodně přihlásí jako dobrovolnice, aby ochránila svou sestru. Jako chlapce Cetkie (zástupkyně pro 12. kraj) vylosuje Peetu Melarka.
Následně je dvojice převezena do Kapitolu a připravována na drsnou reality show - Hladové hry. Hry na život a na smrt, kde vítěz může být jen jeden.
Katniss a Peetou jsou pohlceni nepřízní Kapitolu a jeho arény.
Nic nedopadá úplně tak ,,hapiendem" jak u mnoha knih, co jsem četla bylo. V aréně se stane mnoho věcí, které rozhodnou o dalším počínání hrdinů.
Jsem velmi vděčná, že paní Collinsová tuto knihu napsala. Její příběh mě naučil dívat se trochu jinak na to, když mám vyhodit zbytek jídla, díky chudobě posledních krajů a Katnissiny minulosti.

Aréna smrti byla také zfilmováná, ale o tom zase jindy.

Hodnotím: 5/5
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lukra Lukra | Web | 16. března 2013 v 18:30 | Reagovat

Poznáš ságu Hry o život? Chcel si si niekedy vyskúšať, aké je to žiť v Paneme, bojovať o prežitie a proti klamstvám vlády? Navštív našu stránku. S nami sa môžeš stať vyvoleným, žiť v chudobe, no aj v bohatstve. Panem vás potrebuje!
-----------------------------
Váš tím RPG-HungerGames Faith & Lukra :)

2 Mei-riefel Mei-riefel | Web | 16. března 2013 v 18:32 | Reagovat

[1]: Podívám  se.

3 Venea Venea | 17. března 2013 v 15:36 | Reagovat

(y) hezky napsané!:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Na všechen obsah blogu se vztahují autorská práva.
Obrázky a informace ke knižním recenzím a jiným článkům jsou vždy uváděny se zdrojem.Flag Counter